Materiały dydaktyczne dla uczniów "Mechanika" i "Rolnika"

prezentacje i ćwiczenia


Kwiecień 17, 2020

Ewidencja środków trwałych – omówienie dokumentacji (1 TEp)

Ostatnio amortyzowaliśmy Passata. Teraz pora odpowiednio zapisać ten proces w księgach. Zanim to zrobimy, musimy poznać kilka dokumentów, które są dowodem naszych „operacji” dokonanych na środku trwałym.

Istnieje sześć podstawowych dokumentów służących do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych:

BO – bilans otwarcia

Dokument ten służy do wprowadzania bilansu otwarcia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z innych ewidencji lub wprowadzenia do ewidencji środków trwałych ujawnionych. Dokument taki w kolejnych latach będzie tworzony automatycznie dzięki funkcji bilansu otwarcia na następny rok podatkowy.

Dokładny wzór tworzenia bilansu otwarcia znajdziecie tutaj: bilans otwarcia

OT – zakup lub wytworzenie we własnym zakresie

Zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Dokument ten służy do wprowadzenia nowego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Dzięki temu dokumentowi będziemy mogli wprowadzić nowy środek trwały do kartoteki środków trwałych.

Wzór dokumentu znajdziecie tutaj: ot-przyjecie-srodka-trwalego

MT/WT – modernizacja (ulepszenie a w przypadku Passata – tuning) środka trwałego

Dokument ten służy do modernizacji (ulepszenia lub odłączenia części składowych) środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (powoduje zwiększenie lub zmniejszenie wartości inwentarzowej po dokonaniu amortyzacji za miesiąc, w którym modernizacja miała miejsce). W przypadku ulepszenia należy wartość ulepszenia podać jako liczbę dodatnią a w przypadku odłączenia część składowych jako liczbę ujemną. Dla amortyzacji metodą degresywną modernizacja będzie miała wpływ na wysokość odpisów amortyzacyjnych w następnym roku podatkowym.

Dokładny opis procesu modernizacji środka trwałego znajdziecie tutaj: ulepszenie środka trwałego

Wzór dokumentu znajdziecie tutaj: wzór dokumentu WT

LT – likwidacja lub zbycie środka trwałego

Dokument ten służy do likwidacji lub zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Dzięki temu dokumentowi będziemy mogli wycofać z ewidencji środek trwały lub wartość niematerialną i prawną. Nie jest to jednak jednoznaczne z usunięciem środka trwałego z ewidencji w danym roku podatkowym. Zlikwidowany lub zbyty środek fizycznie zostanie usunięty z ewidencji dopiero w następnym roku podatkowym (zmiana wartości inwentarzowej będzie miała miejsce dopiero po wykonaniu amortyzacji za miesiąc, w którym likwidacja lub zbycie miała miejsce).

Wzór dokumentu znajdziecie tutaj: ltln-likwidacja-srodka-trwalego-przedmiotu-nietrwalego

PK – korygowanie wartości środka trwałego

Dokument ten służy do skorygowania wartości inwentarzowej, umorzenia oraz naliczonej amortyzacji środka trwałego (zmiana wartości inwentarzowej zostanie uwzględniona po wykonaniu amortyzacji za miesiąc, w którym korekta ma miejsce).

Wzór dokumentu znajdziecie tutaj: pk środka trwałego

PT – zmiana miejsca użytkowania środka trwałego

Dokument ten służy do zmiany miejsca użytkowania i przeznaczenia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Wzór dokumentu znajdziecie tutaj: pt-protokol-przekazania-przejecia-srodka-trwalego

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Powyższe dokumenty służą do rocznego zestawienia środków trwałych w przedsiębiorstwie.

Ponadto, warto wiedzieć, że każdy środek trwały ma prowadzoną kartę, w której znajdują się informacji dotyczące jego rodzaju, okresu użytkowania i wartości. Dokumentem zbiorczym jest ewidencja środków trwałych. Poniżej znajdziecie przykładowe druki:

  1. karta środka trwałego, której wzór znajdziecie tutaj: karta-srodka-trwalego
  2. ewidencja środków trwałych, który znajdziecie poniżej:

1

Oczywiście, dziś te dokumenty generuje program księgowy. My je szczegółowo omówimy a następnie przeprowadzimy kilka prostych operacji w formie zadań.

Na koniec kilka pytań i proste zadanie (odpowiedź proszę wysłać do 23:59 na pocztę):

  1. Co się stanie z wartością (Passata) gdy go zmodernizujemy a co jeżeli wymontujemy z niego kilka części?
  2. Na jakim dokumencie wprowadzimy do ewidencji „Wartość niematerialną lub prawną”?
  3. Jaki dokument należy wypełnić w celu zmiany użytkowania środka trwałego?

Jedno proste zadanie:

Pan Janusz na początku 2015 roku (dokładnie 1 stycznia) kupił nowego Passata za kwotę 95.000 zł. Wartość pojazdu na początku 2016 roku zmniejszyła się o kwotę amortyzacji równą 20 % (liczoną według amortyzacji liniowej przez cały 2015 rok). W tym samym roku (1 czerwca) środek trwały (Passat) został zmodernizowany a koszt usprawnień wyniósł 15.000 zł, ponadto przez cały rok odpisywano taki sam procent amortyzacji jak w roku poprzednim (według tej samej metody). Oblicz ile wyniesie wartość Passata na koniec 2016 roku i wskaż dokumenty potrzebne do ewidencji wprowadzonych zmian.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.